Już niemalże od 10 lat analogowy sygnał zastępuje telewizja naziemna, którą odbiera coraz większa liczba osób w kraju. Usługa tego typu polega na strumieniowym przesyłaniu materiałów audiowizualnych w cyfrowej formie. Ten standard wymaga posiadania specjalnego odbiornika, do którego można podłączyć przewody telewizji DVB-T. Chcesz wiedzieć, jak odbierać telewizję naziemną? Czego potrzebujesz, aby korzystać z tej funkcjonalności? Sprawdź kilka sposobów, które pozwolą Ci na wygodne korzystanie z telewizji naziemnej bez dodatkowych opłat.
Telewizja naziemna – co to takiego?
Warto zauważyć, że od 31 lipca 2013 roku telewizja DVB-T zyskała na popularności ze względu na fakt, iż analogowe połączenia zostały całkowicie wycofane z użytku. Telewizja naziemna dostępna jest dla wszystkich użytkowników całkowicie za darmo na terenie całego kraju. Wystarczy, że podepniesz do telewizora odpowiednią antenę i zaprogramujesz programy dostępne w Twojej lokalizacji i to wszystko. To doskonały zamiennik analogowej wersji telewizji, która wyróżnia się wysoką jakością transmisji danych oraz dźwiękiem w jakości HD.
Jak oglądać telewizję naziemną? Krok po kroku
Chcesz ograniczyć koszty oglądania telewizji w domu? Już od dłuższego czasu nie musisz płacić za miesięczne abonamenty, aby mieć dostęp do najpopularniejszych stacji telewizyjnych w kraju. Wystarczy, że skorzystasz z cyfrowej telewizji naziemnej, a otrzymasz darmowy dostęp do kilkudziesięciu kanałów bez jakichkolwiek opłat. Do odbierania telewizji DVB-T potrzebujesz:
- Dekodera DVB-T – to urządzenie, dzięki któremu będziesz w stanie odebrać sygnał radiowy i przekazać go bezpośrednio do telewizora. Co ciekawe, nowoczesne telewizory najczęściej wyposażone są już w tego typu moduł. W takim przypadku wystarczy, że podłączysz antenę do TV i zaprogramujesz kanały telewizyjne. Uwaga! Najnowsze dekodery z systemem DVB-T2 radzą sobie nawet z wysokimi rozdzielczościami materiałów audiowizualnych przesyłanych cyfrowo.
- Antenę sieciową na zewnątrz – to niezbędne minimum, aby odbierać naziemną telewizję. Antena powinna znajdować się na zewnątrz w takim miejscu, aby żaden z elementów zewnętrznej infrastruktury nie zasłaniał jej nadmiernie. Co ciekawe, antenę należy skierować bezpośrednio w stronę nadajnika, gdyż tylko w ten sposób sygnał będzie odpowiednio mocny i umożliwi odbiór telewizji naziemnej.
- Wzmacniacz sygnału – to dodatek, który może okazać się niezbędny dla osób zamieszkujących tereny wiejskie. Duża odległość od nadajnika telewizji naziemnej może skutkować słabą jakością materiałów audiowizualnych, co przełoży się na przerwy w wyświetlanym obrazie lub pogorszoną jakość dźwięku. Wzmacniacz antenowy skutecznie poprawi jakość połączenia cyfrowego i umożliwi Ci oglądanie telewizji w wysokiej rozdzielczości nawet wtedy, kiedy mieszkasz z dala od nadajnika.
Kiedy już skompletujesz wszystkie niezbędne urządzenia, możesz przystąpić do konfiguracji sprzętu. Ustaw w telewizorze lub dekoderze wyszukiwanie stacji telewizyjnych na podstawie odbieranego sygnału cyfrowego. Już po kilku chwilach Twoim oczom ukaże się nawet kilkadziesiąt dostępnych stacji. Następnie posegreguj je tak, jak tylko chcesz i to wszystko. Możesz już korzystać z telewizji naziemnej bez żadnych ograniczeń.
Telewizja naziemna – na co zwracać uwagę przed podłączeniem sprzętu?
Telewizja naziemna to dobra alternatywa dla płatnych abonamentów dostawców telekomunikacyjnych, ale czy najlepsza? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie po dokładnym przeanalizowaniu:
- Odległości od nadajnika telewizji naziemnej;
- Mocy sygnału;
- Ukształtowania terenu i zabudowy w kierunku nadajnika.
Kupno urządzeń takich, jak dekoder DVB-T, telewizor, antena lub wzmacniacz powinno być podyktowane powyższymi warunkami. Im dalej od nadajnika mieszkasz, tym lepszej jakości urządzenia do odbioru telewizji naziemnej musisz kupić. Tylko w ten sposób będziesz w stanie komfortowo oglądać ulubione programy bez ryzyka, że transfer będzie słabej jakości. Zastanawiasz się, co zrobić w sytuacji, kiedy mieszkasz zbyt daleko od odbiornika lub ukształtowanie terenu skutecznie uniemożliwia Ci dostęp do telewizji naziemnej? Aby zredukować koszty, skorzystaj z internetowej porównywarki operatorów telekomunikacyjnych i wybierz najlepszego dostawcę telewizji domowej. W ten sposób zredukujesz koszty ewentualnego abonamentu, który trzeba opłacić, aby korzystać z innych form dostępu do telewizji zamiast tej naziemnej.
Telewizja naziemna to duże udogodnienie dla wielu osób, które nie chcą płacić za abonament telewizyjny u innych dostawców usług tego typu. Wyraźny dźwięk i krystalicznie czysty obraz to główne cechy takiego połączenia, jednak warto mieć na uwadze fakt, iż takie parametry są możliwe tylko przy odpowiedniej mocy sygnału. Kupno samej anteny i dekodera to niewielki wydatek, dlatego warto zainteresować się możliwością korzystania z darmowej telewizji naziemnej.
450 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Internet światłowodowy 600 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Prędkość wysyłania uzależniona jest od technologii dostępnej w danej lokalizacji.