Nowoczesne telefony komórkowe są już na tyle zaawansowane technologicznie, że pozwalają na fotografowanie najróżniejszych obiektów w wysokiej jakości. Efekt często jest zbliżony do tego, jaki generują profesjonalne aparaty fotograficzne. Aparaty na wyposażeniu smartfona to dodatek, który znany jest w tego typu urządzeniach już od około 20 lat. Pierwsze modele nie umożliwiały robienia zdjęć wysokiej jakości, choć z biegiem lat ta ulegała stale znacznej poprawie. Z tego artykułu dowiesz się, jak to możliwe, że aparaty w nowoczesnych telefonach robią zdjęcia tak wysokiej jakości.
Jak działa aparat? Sprawdź to!
Zasada działania aparatu w smartfonie jest bardzo podobna do tego, który robi zdjęcia jako typowy aparat fotograficzny. To jak działa aparat w telefonie nie różni się znacząco od konstrukcji, jakie są znane fotografom na całym świecie. Budowa obiektywu fotograficznego w telefonie jest dość prosta – ten składa się z matrycy o odpowiedniej rozdzielczości, korpusu oraz szkła. Optyka wygląda bardzo podobnie jak w aparatach fotograficznych, choć jest zastosowana w znacznym pomniejszeniu. Warto też zaznaczyć, że zoom optyczny w telefonie jest często wspomagany oprogramowaniem komputerowym.
Ze względu na fakt, iż moc obliczeniowa nowoczesnych telefonów jest ogromna, te są w stanie przetwarzać obrazy z aparatu na pliki cyfrowe, wyostrzać je oraz uzyskiwać jak najwyraźniejszy obraz. Krótki opis działania aparatu w smartfonie wygląda następująco:
- otwarcie migawki elektronicznej,
- zarejestrowanie światła przez czujniki,
- przetwarzanie obrazu na sygnał cyfrowy.
W telefonach zrobienie zdjęcia skutkuje najczęściej zapisaniem przetworzonego obrazu w formacie JPG, PNG lub nawet RAW.
Budowa obiektywu fotograficznego w telefonie – na co zwrócić uwagę?
Zanim zdecydujesz się na konkretny model telefonu komórkowego z aparatem, weź pod uwagę takie kwestie, jak:
- matryca, a dokładnie jej rozdzielczość – im jest większa, tym oczywiście lepiej,
- rodzaj obiektywu – w smartfonach obiektywy są najczęściej szerokokątne, choć topowe urządzenia mają ich aż kilka o różnych funkcjach i poziomach jasności,
- zoom optyczny – niektóre modele telefonów posiadają aparaty z zoomem optycznym, co skutkuje możliwością przybliżania fotografowanych obiektów bez strat jakości.
- zoom cyfrowy – w tym przypadku zoom jest w pełni elektroniczny, a więc przybliżone obiekty są wyostrzane cyfrowo poprzez algorytmy oraz oprogramowanie telefonu.
Liczba aparatów w telefonie – czy ma znaczenie?
Producenci najlepszych na rynku telefonów decydują się na montaż nawet 4 aparatów. Niektóre obiektywy służą wyłącznie do robienia zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych. Inne pozwalają na ogromne przybliżenie fotografowanego obiektu z zachowaniem wysokiej jakości obrazu.
Mimo mocnego zaawansowania technologicznego smartfonów, te raczej nie będą w stanie dorównać aparatom fotograficznym. Elektroniczny sprzęt zawsze tylko przetwarza obraz na cyfrowe dane. Nigdy nie odda głębi kolorów i ostrości tak dobrze, jak profesjonalny aparat.
Bzdura, smartfony nie mają zoomu, maja stałe bezstratne przybliżenie, wykonywane teleobiektywem. Wszystko poniżej czy powyżej jest cyfrowe