Rozwój technologii telekomunikacyjnych jest nieunikniony. Dotychczas znane media transmisyjne powoli odchodzą w zapomnienie. Internet radiowy jest wypierany przez nowoczesną infrastrukturę światłowodową. Niestety korzystanie ze stacjonarnych metod przesyłu danych nie zawsze jest możliwe. To przełożyło się na rozwój technologii radiowej i Internetu mobilnego np. poprzez wdrożenie 4G LTE, 5G, a nawet już 6G w Chinach.
Czym jest Internet radiowy?
Internet radiowy to rodzaj sieci internetowej działającej z użyciem sygnału bezprzewodowego. Obecnie wyróżniamy dwie częstotliwości pracy sieci: 2,4 GHz oraz 5 GHz. Sygnały cyfrowe są wysyłane do urządzeń odbiorczych i przekaźników. Taki rodzaj połączenia przyda się wszędzie tam, gdzie inne sieci nie mają zasięgu.
Z Internetu radiowego może skorzystać praktycznie każdy. Takie połączenie sieciowe jest dedykowane dla osób mieszkających w małych miejscowościach. Jeśli w pobliżu nie ma infrastruktury światłowodowej, wtedy radiówka będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.
Dlaczego warto korzystać z Internetu radiowego?
- niska cena montażu i korzystania z zasobów sieciowych,
- bezproblemowy montaż,
- system umożliwiający łatwą rozbudowę o kolejne urządzenia sieciowe,
- pełna swoboda surfowania po sieci,
- połączenie w pełni bezprzewodowe.
Jak działa Internet radiowy? Kilka informacji w pigułce
Zasada działania Internetu radiowego jest prosta. Takie połączenie można odbierać w dowolnie wybranym miejscu, o ile dociera tam sygnał Internetu. Do obsługi infrastruktury sieciowej wystarczą dwa urządzenia: nadajnik i odbiornik. Korzystanie z zasobów Internetu radiowego bywa jednak problematyczne. Niekorzystne warunki atmosferyczne mocno oddziałują na jakość połączenia. Ewentualne burze w okolicy nadajnika powodują, że sieć radiowa jest niedostępna.
Nie można mylić Internetu radiowego z Internetem mobilnym. To zupełnie inny typ połączenia. Do odbioru sygnału w tym przypadku są potrzebne stacjonarne urządzenia nadawcze i odbiorcze. Choć połączenie odbywa się bezprzewodowo, to jednak przenoszenie infrastruktury sieciowej w nowe miejsce generuje nieco problemów.
Internet radiowy vs 5G
Najczęściej pod pojęciem „Internet radiowy” rozumiemy taki rodzaj połączenia, który działa na nieco innej zasadzie niż Internet mobilny w technologii LTE 4G lub 5G. Zwykle Internet radiowy to w istocie łącze przeznaczone do korzystania domowego. Może ono wymagać stacjonarnego odbiornika co uniemożliwia korzystanie z Internetu poza miejscem zamieszkania. Warto jednak pamiętać, że Internet 4G LTE lub 5G też wykorzystuje fale radiowe. Nazwa „4G” lub „5G” kryje za sobą pewien standard łączności.
Standardy 4G LTE lub 5G oferują wyższe prędkości pobierania i wysyłania danych. Są także częściej wykorzystywane w urządzeniach przenośnych co pozwala na korzystanie z Internetu w znacznie bardziej swobodny sposób. Stacjonarny Internet radiowy najczęściej jest spotykany na wsi czy terenach pozamiejskich. Taki rodzaj łącza bywa jedyną dostępną opcją tam, gdzie nie dociera Internet stacjonarny, na przykład światłowód, czy zasięg sieci 4G i 5G.