Prowadzenie rozgrywek sieciowych w ulubionych grach wymaga dostępu do szybkiego połączenia internetowego. W przeciwnym razie podczas gry dochodzi do opóźnień w wyświetlanym obrazie lub nawet zrywania połączenia. To powoduje spore problemy, szczególnie jeśli chodzi o rozgrywkę na żywo. Zobacz, jaki Internet dla graczy będzie najlepszy i jak wybrać korzystną ofertę od operatora. Przeczytaj nasz poradnik dla miłośników e-sportu.
Jaki internet dla gracza będzie dobrym wyborem?
Przygotuj swoje stanowisko do gry, zanim na dobre rozpoczniesz rozgrywkę w tytuły z dostępem do zasobów sieciowych w czasie rzeczywistym. Chodzi nie tylko o dobry monitor, klawiaturę, myszkę i akcesoria komputerowe. Kiedy w grę wchodzą wyłącznie gry na żywo z innymi użytkownikami podłączonymi do sieci – musisz mieć podpisaną umowę na szybki Internet do gier.
Już na etapie weryfikacji ofert dostawców internetu powinieneś wziąć pod uwagę kilka parametrów technicznych.
- Prędkość pobierania zasobów. To kluczowy czynnik, szczególnie jeśli chodzi o aktualizacje gier i oprogramowania. Im wyższa prędkość downloadu, tym wygodniejsza będzie gra online. Dobry router do gier jest w stanie obsłużyć łącze sieciowe z prędkością do 1000 Mb/s. To wystarczająca wartość nawet dla mocno wymagających gier online.
- Prędkość wysyłania danych. Upload w przypadku internetu do gier okazuje się wyjątkowo ważnym parametrem. Zwróć na to uwagę, szczególnie jeśli nagrywasz streamingi ze swoich rozgrywek. Idealny internet dla graczy to taki z łączem symetrycznym, gdzie prędkość wysyłania jest na identycznym poziomie co pobierania.
- Stabilność łącza. Zanim wybierzesz ofertę na internet dla gracza, odpowiedz sobie na pytanie, jaki ping do gier będzie odpowiedni. W praktyce – im niższy, tym lepiej. W przypadku dynamicznych gier online korzystna wartość PING to do 60 ms. Profesjonaliści utrzymujący się z e-sportu potrzebują łącza sieciowego, gdzie PING wynosi poniżej 40 ms.
- Zakłócenia przesyłu danych. Ten parametr nazywany jest jako jitter. Dotyczy częstotliwości zakłóceń w łączu internetowym. Jeśli jego wartość jest wysoka, to oznacza, że pakiety docierają do serwera w innym czasie, niż są odbierane. To spory problem, jeśli chodzi o internet dla graczy, gdyż polecenia rozgrywki nie będą odpowiednio przetwarzane.
Wybierając Internet dla gracza, zawsze kieruj się tym, aby połączenie było stabilne i szybkie. Tylko w ten sposób zagwarantujesz sobie możliwość komfortowego prowadzenia rozgrywek online, bez ryzyka zerwania połączenia lub opóźnienia w przesyłaniu pakietów danych do serwera. Takie łącze docenią nie tylko gracze, ale także inni użytkownicy Internetu liczący na szybkię łącze, na przykład studenci.
Router do gier – czy wybór urządzeń sieciowych ma znaczenie?
Wbrew pozorom dobry router dla graczy stanowi podstawę stabilności sieci. Urządzenie przeznaczone do zarządzania domowym internetem dla gracza powinno mieć określone parametry. Kilka z nich to:
- przepustowość nie mniejsza niż 100 Mb/s – dotyczy zarówno Wi-Fi, jak i połączenia przewodowego,
- obsługa wszystkich pasm sieciowych: 2,4 i 5 GHz,
- pamięć RAM na poziomie co najmniej 512 MB,
- dwurdzeniowy procesor obsługujący połączenie sieciowe,
- funkcje stabilizujące sieć, np. QoS.
Kiedy wybierzesz już profesjonalny router dla graczy i podpiszesz umowę na superszybkie połączenie sieciowe, bez problemu zaczniesz prowadzić rozgrywkę online.
Internet mobilny do gier – czy to dobry wybór?
Technologia internetu mobilnego jest stale rozwijana przez dostawców internetu. To jednak nie oznacza, że internet mobilny dla graczy będzie odpowiedni. Niestety stabilność łącza w tym przypadku jest zbyt kiepska, aby zagwarantować graczom komfortową rozgrywkę. Jeśli chcesz utrzymać stabilne łącze, zamiast internetu mobilnego do gier postaw na domowy internet światłowodowy.
Download na poziomie 600-1000 Mb/s, niewiele niższe wartości uploadu oraz niski PING to główne wyróżniki internetu światłowodowego. Jeśli szukasz internetu dla graczy, koniecznie przejrzyj dostępne oferty dostawców internetu światłowodowego. To dobra decyzja, która pozwoli Ci na komfortowe prowadzenie rozgrywki sieciowej oraz streaming wideo z gier.