Telefony komórkowe przy pierwszym użyciu lub zmianie karty SIM wymagają podstawowej konfiguracji. Wprowadzanie nowych ustawień obejmuje: MMS-y i Internet. Większość operatorów w Polsce automatycznie wysyła wiadomości konfiguracyjne po włożeniu karty SIM do urządzenia. To najłatwiejszy sposób, aby wprowadzić dane APN w telefonie.
Ustawienia APN w telefonie
Poprawnie skonfigurowane ustawienia APN w smartfonie to gwarancja, że wiadomości MMS będą zawsze docierać do odbiorcy. APN, czyli Access Point Name to ustawienia punktu dostępowego. W telefonach komórkowych wprowadzenie ustawień od operatora jest konieczne w celu korzystania z zasobów Internetu lub wiadomości multimedialnych.
Co to jest APN w telefonie? Główne zadanie tych ustawień dla urządzeń mobilnych to wyznaczanie trasy transmisji danych z użyciem pakietów danych telefonii komórkowej. Standardowe ustawienia od operatora to:
- MMS,
- GPRS,
- WAP.
Ręczne wprowadzanie ustawień APN w telefonie jest problematyczne. Do tego potrzebujesz adresu IP bramki, adresów DNS i hasła dostępowego. Operatorzy telekomunikacyjni najczęściej wysyłają gotowe wiadomości z predefiniowanymi ustawieniami. Dzięki temu wprowadzanie danych APN trwa kilka sekund.
Konfiguracja ustawienia APN – jakie dane są potrzebne?
Do wykonania ręcznej konfiguracji APN potrzebujesz kilku informacji bezpośrednio od operatora telekomunikacyjnego. Dane punktu dostępowego bez problemu znajdziesz na stronie internetowej swojego dostawcy usług. Podstawowe parametry niezbędne do ręcznego wprowadzenia w ustawieniach APN to:
- nazwa APN,
- nazwa użytkownika i hasło,
- rodzaj APN,
- sposób uwierzytelnienia użytkownika,
- typ protokołu APN,
- port MMS,
- port proxy,
- serwer DNS,
- ustawienia MMSC i MCC,
- adres IP.
Wprowadzanie ustawień w telefonach z systemem Android jest dość proste. Wystarczy, że przejdziesz do ustawień smartfona i klikniesz następujące zakładki: Sieci komórkowe –> Punkty dostępowe (APN) –> Resetuj ustawienia lub przywróć domyślne –> Wprowadź nowy punkt dostępu APN.
Procedura wygląda podobnie w urządzeniach z systemem iOS. W tym przypadku wystarczy: Uruchomić telefon –> kliknąć zakładkę ustawień –> wejść do ustawień sieci komórkowej – > wybrać dane mobilne. Ostatni krok to wprowadzenie danych APN udostępnianych przez operatora sieci komórkowej.
Konfiguracja APN – jakie są ustawienia operatorów?
Dla osób, które nie otrzymały automatycznej wiadomości konfiguracyjnej przedstawiamy poniżej niezbędne dane dostępowe do APN u poszczególnych operatorów dla połączenia internetowego.
APN Orange
Jak skonfigurować APN w sieci Orange?
- Nazwa konfiguracji: Internet
- Nośnik danych: GPRS
- APN (punkt dostępu): internet
- Nazwa użytkownika: internet
- Hasło: internet
- Uwierzytelnianie: normalne
- Adres IP telefonu: Automatyczny
- Podstawowy serwer DNS: 194.204.159.1
- Dodatkowy serwer DNS: 194.204.152.34
- Dla połączenia Internet GPRS nie należy ustawiać bramki IP, adresu serwera Proxy oraz numerów ich portów (pola te należy zostawić niewypełnione).
APN Play
Poprawna konfiguracja APN w Play:
- punkt dostępu (apn): internet
- numer dostępowy: *99#
- nazwa użytkownika: brak
- hasło: brak
- dns: dynamiczny
APN Plus
Oto jak należy skonfigurować APN w sieci Plus:
- Nazwa: Plus
- APN: plus
- Typ uwierzytelniania: PAP
- Typ APN: default lub internet
APN T-mobile
Tak wygląda poprawna konfiguracja APN w T-Mobile:
- Nazwa: internet
- APN: internet
- Typ uwierzytelniania: PAP
- Typ APN: default,supl
- Protokół APN: IPv4