Problemy ze sprzętem komputerowym często można rozwiązać samodzielnie, szczególnie jeśli nie doszło do typowego uszkodzenia podzespołów wewnątrz jednostki centralnej. W trakcie pracy Twoim oczom ukazał się niebieski ekran śmierci? Nie wiesz, dlaczego w Twoim komputerze pojawił się blue screen? W tym artykule przedstawiamy kilka kluczowych informacji. Dowiedz się, czym jest blue screen i kiedy się pojawia na ekranie komputera.
Blue screen, czyli niebieski ekran śmierci – co to takiego?
BSOD, czyli Blue Screen of Death to po prostu błąd zatrzymania, który nazywany jest potocznie ekranem śmierci. Dlaczego? Otóż biały tekst wyświetlany na niebieskim tle wielu użytkowników komputerów przyprawia o ciarki. To szczególnie problematyczne, jeśli niebieski ekran śmierci pojawił się w trakcie pracy z ważnymi dokumentami na dysku. Często dochodzi do sytuacji, że w wyniku zatrzymania systemu niezapisane dane są całkowicie usuwane.
Niebieski ekran przy włączaniu komputera lub w trakcie pracy sygnalizuje, że doszło do błędu systemowego lub uruchomionej aplikacji, co skutkuje koniecznością wyłączenia jednostki centralnej lub jej ponownego uruchomienia. Warto dodać, że niebieski ekran może pojawić się także w razie uszkodzenia sprzętu komputerowego lub niezgodności sterowników.
Blue screen – przyczyny występowania
Niebieski ekran w Windows 10 i Windows 11 to częsty problem. Warto jednak wiedzieć, że każdy blue screen może mieć inne przyczyny. Do najpowszechniejszych błędów, które powodują tzw. blue screen w systemie Windows, zaliczamy:
- problemy z dyskiem twardym, np. pofragmentowane partycje,
- błędnie zainstalowane lub uszkodzone sterowniki,
- uszkodzenie składowych systemu operacyjnego,
- wirusy w systemie,
- problemy z zasilaniem lub sprzętem,
- przegrzanie podzespołów,
- niepoprawnie podłączone akcesoria zewnętrzne.
W wielu przypadkach niebieski ekran śmierci wcale nie oznacza sporego problemu z laptopem lub z komputerem. Często niebieski ekran pojawia się sporadycznie, np. w przypadku zawieszenia się systemu lub chwilowego skoku napięcia w gniazdku elektrycznym. Jeśli po ponownym uruchomieniu swojego komputera nie ma żadnych niepokojących objawów, nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych działań.
Blue screen – jak naprawić błędy systemowe?
Niestety, ale nie ma jednego sposobu, który pozwoli na wyeliminowanie wszystkich problemów związanych z użytkowaniem komputera. Jeśli w trakcie pracy lub uruchamiania pojawi się niebieski ekran śmierci, warto czym prędzej zrobić zdjęcie lub zapisać kody błędów. W ten sposób można wyszukać w sieci podpowiedzi na temat popularnych problemów powiązanych z blue screenami i znaleźć rozwiązania. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych kodów błędów Windows 11 i ich objaśnienia.
- 0xc1900223 – dotyczy problemu związanego z pobieraniem i instalowaniem aktualizacji przez Windows Update,
- 0x800F0923 – ten kod błędu może oznaczać uszkodzenie sterownika lub oprogramowania w systemie,
- 0x800F0922 – najczęściej dotyczy problemów z połączeniem systemu z usługą Windows Update,
- 0x800700B7 0x2000a – jest często wyświetlany w razie problemów z poprawnym działaniem oprogramowania antywirusowego lub antyszpiegowskiego.
Jeśli niebieski ekran pojawia się coraz częściej, prawdopodobnie nieunikniona będzie diagnoza problemu oraz naprawa usterki. W przeciwnym razie może dojść nawet do całkowitego uszkodzenia jednostki centralnej. Jeśli kody błędów BSOD są całkowicie niezrozumiałe dla użytkownika komputera, warto udać się do specjalisty i poprosić o diagnostykę wraz z rozwiązaniem problemu.
Co zrobić, kiedy na ekranie pojawi się niebieski ekran śmierci? Domowe sposoby
Jeśli w trakcie użytkowania komputera na ekranie pojawi się blue screen, warto wykonać kilka prostych kroków – oczywiście tylko wtedy, kiedy komputer da się normalnie uruchomić ponownie. Aby zredukować ryzyko występowania niebieskiego ekranu śmierci, wystarczy wykonać 3 proste kroki:
- Uruchom komputer w trybie awaryjnym, odinstaluj sterowniki urządzeń i zainstaluj je ponownie.
- Poczekaj, aż temperatura komputera spadnie do poprawnego poziomu. Jeśli sprzęt się przegrzewa, zainwestuj w dodatkowe chłodzenie.
- Przeskanuj system oprogramowaniem antywirusowym. Złośliwe wirusy mogą być powodem występowania blue screena w Windows 10 i 11.
Po zrealizowaniu powyższych kroków problem niebieskiego ekranu śmierci powinien ustąpić. Kiedy jednak blue screen pojawi się ponownie, konieczna jest dalsza diagnostyka oraz rozwiązywanie problemów. W skrajnych przypadkach wizyta w serwisie komputerowym będzie nieunikniona, szczególnie jeśli samodzielne rozpoznanie błędu jest niemożliwe.