Advance Mobile Location to usługa, która za jakiś czas ma być dostępna w Polsce. Dzięki AML służby ratunkowe będą mogły uzyskać dostęp do informacji o lokalizacji osoby, która potrzebuje pomocy. Pozwoli to na jej szybsze i bardziej sprawne udzielenie, co przełoży się na większą skuteczność w zakresie działań pogotowia czy policji.
Jak działa usługa Advance Mobile Location?
Funkcja Advance Mobile Location zadziała w momencie, kiedy osoba potrzebująca zadzwoni na numer alarmowy, czyli 112. Tego typu rozwiązanie pozwoli na bardzo szybkie zlokalizowanie takiej osoby. Może to być bardzo ważne w sytuacji, kiedy osoba taka nie będzie w stanie samodzielnie przekazać informacji o tym, gdzie dokładnie się znajduje. Dzięki temu służby ratunkowe będą mogły szybko ją znaleźć i udzielić jej niezbędnej pomocy.
Rozwiązanie takie sprawdzi się również wtedy, kiedy osoba wzywająca pomocy nie będzie wiedziała, gdzie dokładnie się znajduje. Jak wiadomo, na przykład w czasie podróży samochodem, nie zawsze jesteśmy w stanie określić swoją lokalizację, na przykład po wypadku. Dzięki tej usłudze kwestia ta przestaje być problemem.
Głównym celem jest ratowanie ludzkiego życia
Podstawowym celem, dla którego powstała usługa Advance Mobile Location, jest ratowanie ludzkiego życia oraz udzielanie bardziej efektywnej pomocy. Bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy służby ratunkowe mają problem z dotarciem do osoby potrzebującej pomocy, właśnie z pomocy trudności z jej zlokalizowaniem.
Advance Mobile Location pozwoli na skrócenie czasu reakcji takich służb, jak policja, straż pożarna czy pogotowie. Obecnie technologia ta wspierana jest przez różnego typu systemy, a także przez operatorów na całym świecie. Cieszy się ona coraz większą popularnością, głównie z uwagi na skuteczność działania.
Co z kwestią prywatności i bezpieczeństwa?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wygląda kwestia prywatności w przypadku systemu Advance Mobile Location. I w tym przypadku Ministerstwo Cyfryzacji uspokaja. Otóż informacje o lokalizacji udostępniane są wyłącznie w trakcie połączenia alarmowego. Są one dostępne tylko dla służb ratunkowych, dzięki czemu osoby postronne nie mogą uzyskać takich informacji. Po zakończeniu połączenia informacje takie są bezpowrotnie usuwane, co przekłada się na bezpieczeństwo osób korzystających z pomocy służb ratunkowych.
Na kiedy planowane jest uruchomienie usługi Advance Mobile Location?
Zgodnie ze wstępnymi informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Cyfryzacji, uruchomienie wszystkich funkcjonalności związanych z systemem Advance Mobile Location planowane jest na 2027 rok. Czas ten jest potrzebny na dostosowanie do korzystania z funkcjonalności AML poszczególnych Centrów Powiadamiania Ratunkowego – nie tylko tych zarządzanych przez MSWiA, ale też ochotniczych służb ratunkowych, jak TOPR, GOPR i WOPR.